Krásný, ale ne po mně

Není to tak dávno, co mi opravdu hodně záleželo na tom, aby se mi můj syn podobal. Momentálně mluvím o jeho vzhledu, nikoliv povaze, která se teprve formuje.
Svou podobnost v něm jsem vyloženě vyhledávala a na svém blízkém okolí si její potvrzení vynucovala. Vypadalo to asi následovně: „Podívej, tady je celý já!“, nebo: „Vidělas to, teď se zatvářil jak já, tam na té fotce,když mi bylo tolik, co jemu!“
A okolí svorně přikyvovalo a myslelo si svoje.
Já ale po jeho podobnosti se mnou tolik toužila! Za prvé proto, že s otcem syna se nestýkáme a za druhé proto, že když už jsem se s ním 9 měsíců tahala v břiše a pak ho 27 hodin z toho břicha dostávala ven, tak si snad sakra aspoň zasloužím, aby se mi trochu podobal.
Asi nezasloužím. A popravdě řečeno, je mi to už úplně fuk! Ale k tomuto prozření, dá-li se to tak nazvat, vedla cesta dosti dlouhá a trny lemovaná.
Vzhledem k dříve napjatým vztahům s Andrejkovým otcem, a mým ex-manželem, a zřejmě taky díky hormonům, jsem na upozornění o jejich vzájemné podobnosti byla doslova a do písmene alergická. Takže poznámky typu: „Jééé, ten je krásný, ale celý tatínek, že jo?!“ ve mně vyvolávaly vražedné sklony a kopřivku. Mé blízké okolí to zřejmě pozorovalo a mnohdy laskavě, ale nepravdivě, tvrdilo, že čím je Andrej starší, tím víc jde do mě a jiné podobné nesmysly. Je prostě třeba přiznat, že dokud mi ležel v žaludku bývalý manžel, ležela mi v žaludku i jakákoliv podobnost mého syna s ním. A i když bylo všem, na první pohled a nad slunce jasné, že Andrej je celý tatínek, já si to prostě přiznat nechtěla, nemohla a nedokázala.
Ale potom, v jednom jediném okamžiku, vzalo mé přesvědčení o synově podobnosti se mnou za své.
Bylo to vloni v létě, když jsme se s mojí maminkou a mým synem rozjeli na dovolenou. A shodou okolností to bylo kousek od místa, kde bydlí moje ex-tchyně a ex-švagrová. Po asi 5 dnech válení se u vody jsem si řekla, že své ex-tchyni a ex-švagrové dám na vědomí, že se zde i se synem nacházíme a jestli ho třeba nechtějí vidět. Jejich radost byla nezměrná. A tak jsme se domluvily, že k nim na druhý den zajedeme. A jak jsme řekly, tak jsme udělaly.  Celý ten den proběhl naprosto v pohodě a hladce. Babička a teta se potěšily se svým vnukem a synovcem, odsoudily přístup svého syna a bratra k dítěti a jednoduše jsme strávily hezký den. Už jsme se s Andrejem loučili a seděli v autě, když mi má drahá ex-tchyně vrazila do ruky 2 fotografie mého bývalého manžela, v asi přibližně stejném věku, v jakém byl v té době můj sny (1 rok).  Když jsem ty fotografie spatřila, málem jsem dostala infarkt! To byl Andrejek jak přes kopírák, jenom na černobílých fotkách! Neskutečná podoba, kterou nebylo možné nevidět, popřít, ani přehlédnout.  Ty oči, ten výraz, ty ústa, prostě celý on! Byla jsem naprosto v šoku! O nějaké mírné podobě jsem i já v skrytu duše věděla, ale tohle bylo teda na mě až přespříliš.
Nějakou dobu mi trvalo tuhle skutečnost rozdýchat. Tím chci říct, trvalo to několik týdnů. Během nich jsem tyto fotky skrývala před okolím a nechtěla je nikomu ukázat. Jakoby beztak všichni nevěděli,  a jasně neviděli, to co já jsem vědět a vidět nechtěla. Po čase jsem na fotky zapomněla. S tím, že syn, vypadá jako otec, jsem se taky smířila a stalo se to tak nějak nenásilně, aniž bych o to jakkoliv usilovala. A přišla jsem na to náhodou, asi před měsícem.
To takhle jeden pán se na Andrejka podíval a povídá: „No ten je krásný! Ale z Tebe teda nemá nic.“
Zmíněný pán mi touto poznámkou oznámil dvě věci, kterým jsem se pobaveně zasmála, aniž by se mě nějakým způsobem dotkly:
1) že syn je celý tatínek (to už ale přece všichni víme 🙂 )
2) že syn je krásný, ale po mně to teda rozhodně nemá 😀

Autor: Jana Dukić

jsem žena, dcera, matka, partnerka, kamarádka, podnikatelka, exmanželka... chodím s otevřenýma očima, nesedím si na uších, dívám se, poslouchám, mluvím, píšu a miluju :) jmenuju se Jana a tohle je způsob mojí relaxace srdečně Tě tady vítám a přeju fajn počtení 😉

1 komentář u „Krásný, ale ne po mně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *